Публикувано на 2023/12/31 5:20:00 330 прочита

Услуги Откъде да започнете ремонт на апартамент в нова сграда?

Откъде да започнете ремонт на апартамент в нова сграда?
Как да извършим и организираме най-правилно етапите по ремонта на апартамент в нова сграда?

Последователността на действията по време на основен ремонт на апартамент в нова сграда в София пряко зависи от състоянието, в което е закупен апартамента и дали има довършителни работи. Той може да бъде грубо или предварително завършен, в който са използвани бюджетни материали. В повечето случаи такъв изобщо няма – по правило едва около 6% от апартаментите се отдават готови. Модерните къщи често дори нямат прегради - самите собственици имат право да изберат кое оформление на стаите им подхожда най-добре.
Освен това редът на работа зависи и от времето на годината и дали е включено отоплението. Възможно е на първо място да се заемете с подреждането на основните комуникации за живеене.

Кога можете да започнете да завършвате?

Един от основните нюанси е материалът, от който е построена къщата. Стените, подовете и таваните обикновено се свиват през първите две години. Това води до появата на пукнатини върху измазаната повърхност. При тухлените сгради този период може да продължи от 5 до 10 години, така че няма нужда да бързате със замазката и настилката. Междупанелните фуги в стоманобетонните конструкции изпитват най-големи деформации. В монолитните къщи те са по-малко забележими.
За да разберете дали сградата е претърпяла окончателно свиване, струва си да проведете преглед. За да направите това, по-добре е да се свържете с инженерна компания.

Ако спешно трябва да се преместите в нов апартамент и няма време да чакате, има две решения на проблема:
1. Можете да използвате мазилка и шпакловка с пластифициращи добавки, които увеличават тяхната еластичност. Те могат да се компресират и разтягат до известна степен заедно с основата. Външната им страна изпитва по-малко напрежение от движение. Завършващият слой значително намалява всяка деформация, така че боята, тапетите или друго завършващо покритие няма да бъдат повредени. Този метод е чудесен за кухня, баня и тоалетна - плочките се полагат върху еластично лепило с пластификатори.
2. Вторият вариант е предфинишна облицовка. Те използват материали, които няма да имате нищо против да замените след няколко години с фино покритие. По-добре е да покриете основата с тапет, без да използвате шпакловка или мазилка. На този етап не трябва да обръщате много внимание на интериорния дизайн. Покритието трябва преди всичко да е удобно и екологично. Трябва да сте подготвени за факта, че в близко бъдеще по стените и тавана могат да се появят пукнатини и пилинг. Това е съществен недостатък на този метод. Предимството му е във възможността за използване на абсолютно всякакви материали след свиване.

Предварителна работа

Важно е да действате последователно.
Закупуване на материали
Струва си да помислите предварително къде ще се съхраняват строителни материали и водопровод, дали има достатъчно пари за закупуването им, заплащане на услугите на строителна компания, както и колко време ще отнеме доставката на поръчката. Важно е да осигурите резерв от поне 10% в случай на дефекти или повреди при монтажа. Материалите се използват от една и съща партида - само в този случай ще бъде възможно да се постигне равномерен релеф и цвят.
План за преустройство
Ако трябва да се извърши преустройство, то също трябва да бъде включено в графика. Разработването и одобрението на проекта може да отнеме няколко месеца. Всеки регион има регионално законодателство, което определя списъка на забранените събития. Проучването му е точно мястото, където трябва да започнете ремонт на нова сграда. Когато работата започне, трябва да се въздържате от спонтанни решения - те могат да се окажат незаконни. По-добре е да планирате всичките си действия стъпка по стъпка и да го направите предварително. Специалисти от надеждни фирми за ремонт и опитни дизайнери могат да помогнат с това.

Последователност на работа при ремонт на апартамент в нова сграда

Преди да започнете основен ремонт на апартамент в София, препоръчваме да смените ключалките на входните врати, за да се предпазите от неканени гости. Възможно е дубликати на ключове да са останали при строителите, представители на управляващата организация или купувачи, които са планирали, но са променили решението си, да закупят жилище.
Важно е да се вземат предвид някои технически аспекти. Например, по-добре е да преместите щранга през лятото, когато е изключен. Не винаги е възможно да се получи съгласие за изключване от управляващата организация през зимата или есента.
По-добре е да направите тухлена зидария и циментова замазка на лоджия или в неотопляем апартамент при топло време. При отрицателни температури циментовият разтвор се втвърдява по-дълго и не набира сила. Не си струва да инсталирате прозорци с двоен стъклопакет при тежки студове. За да избегнете риска, е по-добре да отложите инсталирането им за лятото.
Когато планирате ремонти в нова сграда от нулата на етапи, важно е да следвате принципа: трябва да се движите отгоре надолу - в противен случай можете да оцветите готовото покритие или да го направите неизползваемо.
Експертите съветват да преминете към довършителни работи само след завършване на грубите работи. В противен случай можете да надраскате плочките или паркета с частици цимент или пясък. Стените могат лесно да бъдат повредени при преместване на вана или други големи предмети.

Груба работа
1. Електрическо окабеляване - за свързване на осветление и контакти ще трябва да инсталирате разпределително табло. Без него ще бъде невъзможно да се използват строителни инструменти, които работят от мрежата. Трябва да се изготви обмислен план за окабеляване, който маркира местоположението на контакти, осветителни тела, перални машини и друго оборудване.
2. Подмяна на отоплителни уреди - ако се извърши след завършване, радиаторът може да не влезе в нишата си поради удебеляването на облицовъчния слой.
3. Монтаж на прегради в апартамент, където оформлението е отворено.
4. Монтаж на комуникации за водопровод, изграждане на основи от тухла или бетон.
5. Подова замазка.
6. Шпакловка и шпакловка.
7. Облицовка на кухня и баня.
8. Монтаж на окачени тавани, боядисване на тавани.
9. Подмяна на первази и стъклопакети.
10. Монтаж на водопровод - по-добре е да го извършите преди финишното покритие, за да не повредите повърхността. Водопроводните инсталации трябва да бъдат покрити с листове картон и филм.

Довършителни работи
1. Завършване на стени и подове.
2. Монтаж на интериорни врати.
3. Монтаж на вградени мебели, като стенни шкафове.
4. Монтаж на електроуреди, контакти, ключове, цокли, кабелни канали, покриващи проводници.

Последователността на ремонтите в нова сграда може да е различна във всеки конкретен случай - някои стъпки могат да бъдат пропуснати, други могат да бъдат добавени. Предоставихме само обща диаграма, която не може да служи като единствената точна инструкция стъпка по стъпка.